Dans et, Dansla zayıfla ve Uzun yaşa

Dans et, Dansla zayıfla ve Uzun yaşa

Dans et, uzun yaşa


Dünyanın dört bir yanında araştırma yapan uzmanlar hayatı daha keyifli kılabilmenin, ömrü uzatabilmenin yollarını arıyor. Ve sonuçta hemen hemen hepsi aynı öğütleri veriyor: Dans edin, az ve sağlıklı yiyin, gülün.

HAYATI daha keyifli yaşamak, daha mutlu olmak, uzun, sağlıklı ve istediğiniz gibi bir yaşama sahip olmak istiyorsanız aşağıdaki tavsiyeleri muhakkak okuyun.” New England Tıp Dergisi tarafından yayımlanan bir makale bu cümleyle başlıyor. Ve uzmanlar mutlu ve keyifli bir hayat giden yolda ilk yapılması gereken şeyin dans etmek olduğunu vurguluyor. Bu güne kadar önerilen onlarca “şey” arasında pek de sık rastlanmayan bu öneri, dergide yer alan makaleye göre tam 21 yıllık bir araştırmanın sonucu.

ARKADAŞLAR ÇOK ÖNEMLİ

Araştırmaya göre, dans ve oyunlar sayesinde insan zihinsel olarak büyük gelişme sağlıyor. Ayrıca bu aktiviteler birçok kişinin korkulu rüyası olan bunamayı da engelliyor. Dansın dışında haftada en az iki yada üç kez arkadaşlarla öğle yada akşam yemeği yemek de uzun süreli gençliğin ve kalp sorunlarından uzak kalabilmenin de formülü.

GÜLÜCÜĞÜ EKSİK ETMEYİN

 İyi bir yaşam için üçüncü öneri ise az yemek yemek. Az yemek ve şekerli yiyecekler yerine meyveleri tercih etmek de kişinin yaşlanmanın önüne geçebilmek için uyabileceği basit kurallar arasında. Böylece; örneğin kemikler daha uzun süre dayanıklı olarak kalıyor, saçlar daha geç beyazlaşıyor.

Yine iyi bir yaşam için bir başka basit öneri de gülücüğü yüzden eksik etmemek. Evet sadece gülmek. Pozitif düşünmek kişinin  daha sağlıklı olmasını sağlıyor. Gülen ve hayatta mutlu olunacak yanlar bulmayı başarabilen kişiler daha uzun süre yaşıyor. Her gün en az 30 dakikalık bir egzersiz programı da kalp, kemik ve zihinsel sağlığı için olmazsa olmazlardan.

Bütün bunları yapabilen kişilerin yaşamdan korkması için hiçbir neden kalmıyor. 

Dansla Zayıflayın

Yazın yaklaşmasıyla akla önce zayıflamak ardından da diyet ve jimnastik geldi. Zayıflamak için birçok alternatif var ama şu sıralar en eğlenceli ve popüler olan dansla kilo vermek.

Bursa’da kadınları dans ve diyet programı ile öğretmeni Dagmar akın, belini inceltmek isteyenlere samba, kalça ve baldırını forma sokmak isteyenlere rumba öneriyor. Almanya’da tanışarak evlendiği Türk eşiyle 11 yıl önce Bursa’ya yerleşen dans hocası Dagmar Akın, beş yıldır bu yöntemle kadınları zayıflatıyor. Akın’ın kurduğu ‘Dagmar Akın Dans Teknikleri merkezi’ne çoğunluğu kadınların oluşturduğu 500 kişi devam ediyor. Dans etmenin eklemleri rahatlatıp, kalp damar sistemini güçlendirdiğini söyleyen Akın, hangi dansın nereye iyi geldiğini açıkladı:

  • Latin dansları olan salsa, samba, ça ça, rumba, paso doble, ve jive çok faydalıdır, kasları sıkıştırır ve gevşemeyi önler. Selüit sorununa da çözüm olur.
  • Karın bölgesşndeki yağları eritmek isteyenler için samba idealdir. Samba, çok hızlı bir dans türüdür. Tüm vücut kullanılır. Samba sırasında ayak ucu kasları bile hareketlidir. Samba en çok kalori kaybettiren dans türüdür.
  • Rock ve swing karışımı olan jive de bacakları inceltmek için birebirdir. Bu dans sırasında özellikle alt bacak kasları ve kollar çok çalışır.
  • Baldır ve kalçalarını forma sokmak isteyenler rumba yapmalıdır.
  • Oryantal ve halk oyunları da  zayıflamak için idealdir. Özellikle kadınlarda kalça ve göbeğin yuvarlat hatlara kavuşması ve vücudun biçimlenmesi için kullanılır. Kasları geliştirdiği için kalça ve bacak bölgesindeki sarkmaları da önler.